bywa ktoś ...?

Forum na temat Białej Przemszy: przyroda, wędkarstwo, ryby, Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy. Zapraszamy do dyskusji!
Awatar użytkownika
drazewski

bywa ktoś ...?

Postautor: drazewski » 06 gru 2018, 21:48

Czy ktoś bywał nad naszymi wodami w ostatnim czasie, może odwiedzał tarliska? Jak czystość wody w BP, słyszałem że kiepsko?

Awatar użytkownika
pitfish

Re: bywa ktoś ...?

Postautor: pitfish » 18 gru 2018, 19:57

Byłem dzisiaj właśnie zobaczyć czy coś na tarliskach widać. Zanim dojechałem to zauważyłem, że rzeka płynie coś tłustego. Z Jackiem Ziemiańskim podzwoniliśmy trochę - zawiadomiliśmy komendanta SSR, Straż Miejską i Wydział Ochrony Środowiska z Dąbrowy G. Ci dalej wezwali straż pożarną, która w Okradzionowie rozłożyła rękaw zabezpieczający. Mimo to syf płynął. Jak zauważyłem to była 12ta. O 15tej płynęło dalej, więc nie byl to jakiś tam mały wyciek. Mało, bo pojechałem w górę na Rudy i tam Biała Przemsza czysta, ale Biała niosła ten syf, czyli źródło było na pewno jeszcze wyżej. Urzędniczki z Ochr. Śr. zrobiły notatki, zdjęcia i poinformowały Wojewódzki Urząd w Katowicach i dalej tez Małopolski. Podobnie działali strażacy, żeby dotrzeć do źródła kontaktowali się z coraz wyżej, żeby małopolska ruszyła z interwencją. Wiem też, że w ZGH był sygnał i poszły wewnętrzne kontrole. Na razie tyle, zobaczymy co z tego wyniknie. Tyle mogliśmy zadziałać.
Poniżej młyna na płyciźnie widoczne były dwie padnięte ryby, raczej leżące już tam trochę dłużej, ale jednak. Nie wiadomo też od kiedy to dziadostwo płynęło.
Później wrzucę jakieś zdjęcia.

P.S. Jak już byłem na rudach to nie widziałem śladów tarła. Spłoszyłem tylko dwie ryby jedna ok 30cm druga mała.

Awatar użytkownika
pitfish

Postautor: pitfish » 18 gru 2018, 20:29

6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
boberek

Postautor: boberek » 19 gru 2018, 8:38

A ja poinformowałem dzisiaj wydział ochrony środowiska w Sławkowie ,wystąpią z oficjalnym pismem do UM DĄBROWA GÓRNICZA .

Awatar użytkownika
drazewski

Postautor: drazewski » 26 gru 2018, 8:37

Przez to całe świąteczne zamieszanie nie zaglądałem na forum od tygodnia a tu taka smutna informacja :(
Dzięki za tą wiadomość. Z tego co widzę na zdjęciach to rzeka w miarę "czysta" jeśli chodzi o zawiesinę. Zaraz po świętach wystosuję również w imieniu stowarzyszenia kilka pism. Najbardziej ciekawi mnie czy jakakolwiek instytucja będzie w stanie wskazać sprawcę tego zdarzenia.

Czy mogę Piotrze wykorzystać zdjęcia w naszych publikacjach (strona, fb)?

Czyli potwierdza się że znowu późną jesienią rzeka jest bezkarnie zanieczyszczana. Wtedy gdy nie ma wędkarzy, kajakarzy... :(

Awatar użytkownika
boberek

Postautor: boberek » 28 gru 2018, 12:27

W święta rzeka była w miarę ale dzisiaj tradycyjnie syf koloru żółtego i dużo zawiesiny ,odnośnie tego zanieczyszczenia pewnie jak zawsze będzie brak winnych.

Awatar użytkownika
pitfish

Postautor: pitfish » 28 gru 2018, 15:57

Dzień później około 9tej już nie płynęło nic tłustego.

Łukasz, jak najbardziej możesz wykorzystywać zdjęcia.

Robert Adamczyk

Postautor: Robert Adamczyk » 01 sty 2019, 14:02

Jest ktoś związany z kołem? Da się 02,01 czyli w pierwszą robocza środę zapłacić składki? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
drazewski

Postautor: drazewski » 24 sty 2019, 14:38

Niestety do dnia dzisiejszego nie dostałem odpowiedzi w sprawie zanieczyszczenia od WIOS-iu w Krakowie. Wydział Ochrony Środowiska z DG przekazał sprawę właśnie do Krakowa i sami się już tym dłużej nie zajmowali.

Wróć do „Ogólnodostępne”